Bestsellery, Pakiet: Seria z komisarzem Forstem T.1-5, Stulecie Winnych. Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie

Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska

Stulecie Winnych. Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie jest powieścią napisaną przez Ałbenę Grabowską. Jest to książka, która całkowicie pochłania. Ponadczasowość i uniwersalizm przekazu to jej największe zalety. Opowiada o losach rodziny naznaczonej historią XX wieku. Poznajemy opowieść o trzech pokoleniach, w których pojawiają się trzy pary bliźniaczek.

Historia. Smutek. Osobiste tragedie

Winni są w trudnej sytuacji. Tuż przed wybuchem I wojny światowej w rodzinie przychodzą na świat bliźniaczki Ania i Mani. Wtedy też umiera ich matka. Niedługo potem wybucha wojna, odbijając piętno na całej rodzinie. Odzyskana niepodległość trwa tylko dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku pojawiają się na świecie kolejne bliźniaczki, które są córkami Mani. Wojna wciąż czai się dookoła, zabierając kolejnych bliskich. Bohaterowie zmagają się z tym wszystkim, co ma miejsce dookoła, z nieoczekiwanymi sytuacjami, ale także z tym, co dzieje się w nich samych. Rzeczywistość jest trudna. Ukazywanie losów kolejnych pokoleń, otwiera przed nami dalszą historię kraju. Kryzys gospodarczy, czasy pustych półek w sklepach, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów czy  w końcu upragniona wolność, w której trzeba się jakoś odnaleźć.

Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie

Autorka zyskała popularność dzięki zbudowaniu losów rodziny Winnych. Zachwyciły one nie tylko czytelników, ale także filmowców. W 2018 roku zaczęto realizować serial “Stulecie Winnych”. Stworzono 13 odcinków pierwszej serii, która została wyemitowana na antenie TVP1 w marcu 2019 roku. W głównych rolach zostali obsadzeni najznakomitsi aktorzy, tacy jak Kinga Preis, Adam Ferency, Rafał Królikowski, czy Olaf Lubaszenko.

Nie wiedziała, że będzie pisarką

Ałbena Grabowska jest polską powieściopisarką. Z wykształcenia jest lekarzem, doktorem nauk medycznych. Studia skończyła na warszawskiej Akademii Medycznej. Nie planowała przyszłości pisarskiej. Zaczęła to robić w celu spisania wspomnień związanych z bługarską gałęzią swojej rodziny. “Tam, gdzie urodził się Orfeusz” jest powieścią napisaną właśnie na tej podstawie. Kolejna książka powstała na prośbę syna. Spod pióra autorki wyszły jeszcze inne interesujące i godne polecenia pozycje. Wystarczy wspomnieć na przykład “Lot nisko nad ziemią”, “Coraz mniej olśnień” czy trylogia “Alicja w krainie czasów”.

Stulecie Winnych jest przepiękną powieścią, opowiadającą o sile rodziny, o strachu, ale także o miłości i zaufaniu. Ałbena Grabowska opisała te wartości w sposób mistrzowski.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com